دیدن خانه در خواب چه معنایی دارد؟

آن جملهای که گفتم و عرض کردم در تمام معارف الهیّه شاید دیگر تکرار نشده است، این است. دقّت داشته باشید سخن معصوم است، صحیفهی سجّادیّه است. باید مسئولیتپذیر باشید و بر میزان خوداتکاییتان بیفزایید. خوب این را داشته باشید. عجب این را هم خدمت شما گفتم نه اینکه میگوید حالا روز قیامت که میآید یک امان نامه در محشر به من بده، نه، اینجا میخواهم. پیونی صورتی میخواهد بگوید که سرنوشتی تازه در انتظار است. «وَ عَرِّفْنِی فِیهِ عَلَامَهً أَتَبَیَّنُهَا» یک علامت بگذار که من اصلاً بفهمم کاملاً برای من است و مژده است.

روی خوش نشان دهید؛ یا ممکن است به معنای گشودن صندوقچهی رازها و خاطراتی باشد که در اعماق ناخودآگاهتان سرکوب شدهاند. همان طور که قبلا نیز نوشتم دیدن موش در خواب به معنای دزد است و… انسان موضوعی را خواب میبیند که در بیداری هم همان اتفاق میافتد؛ اما بعضی خوابها واضح نیستند و نیاز به تعبیر دارند. اولیاى الاهى، با استفاده از آیات و روایات، فرموده اند: چنان که در عالم بیدارى دستیابى به اسرار عالم و آیات غیبى به «مراقبه» نیاز دارد – یعنى براى دریافت حقایق و باطن جهان هستى، باید مراقب اعضا، جوارح و اعمال خویش باشیم تا ظرفیت ادراک و فهم آیات الاهى را به دست آوریم – در عالم خواب نیز «مراقبه» لازم است.

حالا پشیمانی هم است یا نه علی الحساب ترک کرده است تا ببینیم چه میشود. پس بنابراین باید ترک معصیت باشد، پشیمانی هم باشد، آن وقت توبه کامل میشود. از مولای ما حضرت باقر (ع) روایت شده است «فِی قُولِهِ تَعالی» خدا میفرماید که:«الَّذِینَ آمَنُوا وَ کانُوا یَتَّقُونَ لَهُمُ الْبُشْری فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ» ببینید آن که اهل ایمان و اهل تقوا هستند در همین حیات دنیا و در آخرت به اینها مژده داده میشود.

این مژدهی دنیا و آخرت است. بطور کلی خانه بـه مال و مکان و موقعیت زندگی تعبیر می شود، جزئیات خواب شـما و خانه اي کـه در آن قرار داشته اید بشما می گوید کـه این خواب برای شـما چـه تعبیری دارد. برابر آنچه تاریخ مستند می گوید گویا خوابگزاری سابقه ای حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح داشته است. بنفشه زرد رنگ میتواند نشانهای از روزهای سخت در پیش رو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید