روش امام رضا(ع) برای تعبیر خواب/راز ترقی در عالم طبیعت – قدس آنلاین

در آن جمع ممکن است یک آدم بد نفسی باشد حسودی باشد به هر حال دیگر اینها را دیگر توجّه داشته باشید. شکیبا راد درباره خوابی که ممکن است بسیاری از ما آن را دیده باشیم بیان کرد: دیدن خواب فرار کردن ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد، شاید بتوان گفت فرار کردن در خواب حاکی از این است که شما در زندگی واقعی از مواجه شدن با یک واقعیت یا مسئله خودداری می کنید، یا ممکن است مسئله ای در زندگیتان رخ داده باشد که از پذیرش آن سرباز می زنید.

زیگموند فروید، روانشناس معروف در کتاب تعبیر رؤیای خود داستانی را بیان میکند؛ فرض کنید خواب میبینید که در یک خیابان شلوغ در حال رانندگی هستید ناگهان صدای آمبولانس میشنوید، وقتی از خواب بیدار میشوید متوجه خواهید شد که ساعت شما در حال زنگ خوردن است! میفرماید: «أنَّ البُشری فِی الدُّنیَا الرُّؤیَا الصَّالِحَه یَراهَا المُؤمِنِ لِنَفسِهِ أو تُری لَه» که بشری در دنیا رؤیای صالحه است که مؤمن برای خود میبیند یا برای او دیده میشود، یکی برای او میبیند.

«دُونَ الْآجِلِ» نه آخرت آن دیر میشود، اینجا میخواهم. ببینید «وَ بَشِّرْنِی بِذَلِکَ فِی الْعَاجِلِ دُونَ الْآجِلِ» عاجل: یعنی همینجا میخواهم؛ آجل: یعنی بعداً در آن طرف. آن وقت چطور؟ میگوید:«بُشْرَی أَعْرِفُهَا» یک مژدهای که من آن را بشناسم. یک وقت چیزی نشود که من ندانم چیست، حالا إنشاءالله، ماشاءالله نداشته باشد.

ببینید این را بیتعارف دارم عرض میکنم حالا من هیچ چیزی نیستم ولی بالاخره در کتابشناسی که بنده را قبول دارید. آنچه از آن به عنوان تعبیر خواب مظرح شده است، در واقع مربوط به خوابهایی هست که به آنها رویای صادقانه میگوییم و اعتقاد بر این است که حاوی پیامی از سوی خدا است و علم تعبیر خواب نیز صرفا برای تفسیر و یافتن پیام نهفته در خواب بوجود آمده است. از مولای ما حضرت باقر (ع) روایت شده است «فِی قُولِهِ تَعالی» خدا میفرماید که:«الَّذِینَ آمَنُوا وَ کانُوا یَتَّقُونَ لَهُمُ الْبُشْری فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ» ببینید آن که اهل ایمان و اهل تقوا هستند در همین حیات دنیا و در آخرت به اینها مژده داده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید