ممکن است نماد قدرت شخصی باشد

خدایا بر پیغمبر و آل او رحمت و درود بفرست و من را از معصیتها نگه دار. «وَ اجْعَلْنِی طَلِیقَ عَفْوِکَ، وَ عَتِیقَ رَحْمَتِکَ» خدایا من را آزاد کردهی عفو و رحمت خود قرار بده. یک زنبور دیگر میآید بلند شو با کسی قرار داری. آن جملهای که گفتم و عرض کردم در تمام معارف الهیّه شاید دیگر تکرار نشده است، این است. اگر ببیند از آن بیرون آمد، دلیل که از حرام توبه کند. استغفار هم دیگر رنگ و روغن آن است امّا «وَ إن یَکُنِ التَّرکِ لِمَعصِیَتِکَ إنَابَهً» این دیگر سخن معصوم است خیلی دلیل زیبایی است. دو تا دلیل میآورد بسیار زیبا است.

و اردک یکی از یان موارد است که می تواند تعابیر مختلفی از حسادت اطرافیان تا افسردگی و ناکامی داشته باشد. یعنی یک کاری بکن که عمل من در طاعت باشد. «وَ طَهِّرْنِی بِالتَّوْبَهِ» و مرا به توبه پاکیزه بکن. «وَ ارْزُقْنِی حُسْنَ الْإِنَابَهِ» به من حس انابه مرحمت بکن.

بسیاری از محققان معتقدند که رؤیاها بخشی از تلاش مغز برای سروسامان دادن به اتفاقات طول روز هستند. اینجا دو مطلب وجود دارد که آیا انابه… امّا «وَ إن یَکُنِ التَّرکِ لِمَعصِیَتِکَ إنَابَهً» اگر ترک معصیت تو انابه حساب بشود، «فأنَا أوَّلُ المُنیبین» من اوّلین منیب هستم. گفته شده است که اصلاً توبه و انابه به یک معنا هستند.

بعد میگویند: در دعای حضرت در شرح توبه خواهد آمد که «أنَّ التُّوبُهَ هِیَ النَّدم، وَ الإنَابَهُ تَرکُ المَعاصی» توبه پشیمانی است. بنده گناه میکند بعد دیگر به دامن خدا بر میگردد. دیگر شوخی نیست. عین الیقین است. برگشتن به خدا است. به آن قطعهی جواهر (حلقه، گردنبند و غیره)، فلزش (نقره، طلا، و غیره) و سنگ قیمتی خاص و رنگ آن (آمیتیس، الماس، یاقوت کبود) دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید